Weboldalt készítette: Websafe IT Security Kft. X

6. állomás: Lóczy Lajos villa

Dr. Lóczy Lajos magyar geológus, geográfus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. A magyar földtan és földrajz kiváló tudósa. Életművéből kiemelkedik és nagy nemzetközi visszhangot is kiváltott a Széchenyi Béla vezette kelet-ázsiai expedíció tagjaként végzett tudományos felfedező, feltáró tevékenysége.

Lóczy Lajos munkásságának legjelentősebb eredményeit balatoni kutatásai hozták meg. Balatonarács határában, a Cholnoky családi villa szomszédságában házat vásárolt, ahonnan 1891-től halála napjáig, 60 tudós munkáját koordinálva vezette, illetve részben személyesen végezte a Balaton komplex kutatását.

Miután az 1919-es Tanácsköztársaság politikai következményei Lóczy Lajos pozícióját és egzisztenciáját is utolérték, Budapestről csalódottan, meghasonlottan vonult vissza arácsi villájába. A nagy tudós a Balatonfüredi szívkórházban halt meg 1920. május 13-án. Ebben az évben emlékezünk halálának 100. évfordulójára.

Következő (utolsó) állomás: 7. Arácsi Református Templom