Küldetésünk: Elkötelezett hitünkkel egymást formálva szeretetteljes világot teremtünk.
Bemutatkozás
Iskolánk fenntartója a Magyar Bencés Kongregáció Pannonhalmi Főapátsága. Magyarország legrégibb oktatási helyszíne Pannonhalmához köthető. 2009 tavaszán Balatonfüred Város Önkormányzata megkeresésére a Főapátság bencés vezetése úgy döntött, hogy a városi elöljárók kérésének eleget téve az iskola átvételével elhozza a bencés oktatást Balatonfüredre: így jött létre a Balatonfüredi Szent Benedek Gimnázium, Technikum és Kollégium.
A Balatonfüredi Szent Benedek Gimnázium, Technikum és Kollégium arra vállalkozik, hogy úgy adjon hasznos szakmai tudást növendékei kezébe, úgy készítsen fel középiskolai keretek között egyszerre az érettségire és technikusminősítő vizsgákra, és majd egyetemi tanulmányokra, hogy mellette a nevelést se hanyagolja el. Több: első számú célkitűzései közé tartozik az egész ember megszólítása, az egész ember – aki test, lélek és szellem egysége – nevelése.
Mitől lesz más ez az iskola, mint egy más állami iskola? Három szempontot minden tanárnak, minden diáknak tudnia kell, tiszteletben kell tartania, aki hozzánk fog csatlakozni.
- Iskolánk keresztény, katolikus iskola. Számunkra, alapítók számára ez mély, belső meggyőződésünkből fakad, hogy azt a kincset, ami az evangéliumban rejlik, azt a gazdagságot, amit Jézus Krisztus jelent, a Feltámadásának erejét megmutassuk a hozzánk érkezőknek. Megmutatjuk, felmutatjuk – kötelezővé azonban senkinek se tesszük, hiszen ehhez csakis egy belső döntéssel lehet csatlakozni. Tehát egy belső nyitottságot várunk el a hozzánk érkező diáktól, aki szabadon dönt arról, hogyan fog viszonyulni az evangélium örömhíréhez.
- Iskolánkat egy kőkemény és következetes szakmaiságnak kell jellemeznie. A szaktanártól elvárjuk, hogy magas szinten legyen jártas, legyen szerelmese annak, amit tanít. Legyen képes felkelteni diákjai érdeklődését tantárgya iránt, mutassa meg annak távlatait.
- A harmadik jellemzőjét iskolánknak úgy fogalmazom meg, hogy bencés tágasság, más szóval egyetemesség. Szent Benedek a Római Birodalom bukásakor a káoszban teremt rendet, harmóniát. Úgy ível át végig a középkorból kiindulva egészen napjainkig, hogy behálózza földünket, öt kontinensen, sok száz iskolában, több tízezer tanárt és diákot jelent napjainkra a bencés iskolahálózat. Egyetemes: az antikvitás értékeiből indulva napjainkig amerre elterjedt, mindig meglátta, befogadta és magáévá tette a különböző kultúrák helyi értékeit anélkül, hogy szinkretistává vált volna. Ahová a bencések eljutottak, ott otthont teremtettek. Így volt ez Magyarországon is, a középkor folyamán az Árpádkorig több mint 80 bencés kolostor jött létre hazánkban és nem véletlen, hogy első összefüggő nyelvemlékünk egy bencés helyhez kötődik: a tihanyi apátság alapításához.
E háromnak egyszerre kell jelen lennie, egyik a másik ellen nem fordítható. Jézus örömhírét szeretnénk átadni diákjainknak, hogy felragyogtassuk előttük hitünk gazdagságát, és felnőttekké válva ők döntik el, hogy mit kezdenek tudásukkal.
A képzési struktúra bemutatása
Az iskola falai között közel másfél évszázada folyik valamilyen formában nevelő-oktató munka. Bölcs elődeink is mindig készek voltak a változásra és arra, hogy a kor igényeinek megfelelő képzési formákat hozzanak létre. A Pannonhalmi Bencés Rend is egy képzési igény tekintetében változó korszakban vállalta országunk építésében nemes kihívásokkal teli feladatát itt Balatonfüreden.
Az elmúlt 15 év ennek az oktatási feladatnak a megtalálásával telt. Büszkék vagyunk rá, hogy a fenntartó több mint ezer éves oktatási tapasztalata, odaforduló, támogató figyelme és türelme, bölcs igazgató elődeim valamint, az iskola tanári, nevelői, és technikai dolgozói közössége az elmúlt években jelesre vizsgázott az útkeresésben.
Az iskola útkeresése, arcának és képzési profilájának kezdeti keresési időszaka lezárult. A továbbiakban a most kialakult képzési struktúrát kell, az eddig kialakított magas színvonalról tovább emelni.
Büszkék vagyunk arra, hogy mind a nyelvi előkészítős gimnáziumi osztály, mind a rendészeti technikus, azon belül rendész kadét képzés, mind a sportedző, sportszervező technikumi szak évről-évre egyre növekvő számú jelentkezőt vonz az ország teljes területéről, hisz 230 fős kollégiumunkban biztosítani tudjuk az elhelyezését a távolabbról érkezőknek.
A közelmúlt
Örömmel számolhatok be arról, hogy iskolánk az elmúlt 15 évben számos képzésfejlesztési, magyarországi és eu-s pályázaton is bizonyította rátermettségét.
Hálát adhatok azért a bölcsességért, amit fenntartónk és a város vezetése közösen felismert, hogy a magas színvonalú képzés csak egy korszaknak megfelelő modern infrastrukturális épített oktatási környezetben tud megvalósulni. Ezt felismerve és közösen képviselve, felkutatta a fejlesztésre nyitott irányokat. Az elmúlt 15 évben elsősorban az azt megelőző 50 évben elmaradt nagy volumenű fejlesztéseket tudtuk végrehajtani.
Ennek keretében teljesen megújult iskolánk sportcsarnoka és kibővült egy 80 fő befogadására alkalmas lelátóval valamint a sportcsarnokot körbe ölelő kertrész is teljesen megújult és kialakításra került egy „levendulás” a csarnok délnyugati oldalán.
Ezt követően 3 további projekt keretében tovább fejleszthettük sportcsarnokunkat. Első ütemben egy 50 kWattos napelem rendszer került telepítésre az épület déli tetőrészén, majd a testnevelés, a rendészeti gyakorlati órák és a röplabda akadémiánk jobb működésének elősegítése végett motoros térelválasztok kerültek felszerelésre. A harmadik ütemben kialakításra kerültek az akadémia szakmai stábjának helységei.
Fel tudtuk újítani külső hőszigetelés és nyílászáró valamint tetőszigetelés tekintetében a két kollégiumi épületét, ezen felül Szent Mihály kollégiumunk belső felújítása és átalakítása is teljes körűen megvalósulhatott.
Ezt követően 2 nagyobb projekt keretében a központi tanügyi épületek a Kutas Árpád nevét viselő és Dr Bakonyi Károly nevét viselő épületeink tudtak megújulni. Ezen felújítások mind szerkezeti mind hő, gépész és villanyász technikai értelemben, valamint a termek felszerelése tekintetében nagy változást jelentettek iskolánk életében. Ezen két projekt keretében megújult a kültéri aszfaltos sportpályánk, telepítettünk 80 darab bicikli elhelyezésére alkalmas tárolót az iskolaudvar különböző pontjain. Ebből a projektből megújult a Kastély épület homlokaza tetőszerkezete valamint héjalata, és a nyílászárói is felújításra kerültek. Megvalósult az iskola kápolnájának, a tanári konyha és tanári pihenő helyiségek kialakítása és felszerelése, ezzel is jobb környezetet biztosítva tanárainknak.
Az iskola parkosítása térszerkezetének gondozása, formálása folyamatos feladatot ad, ebben is jelentős előre lépést értünk el fejlesztéseinkkel. Az iskola parkjának épített burkolati felületei is több helyen több ütemben megújultak. A parkosítás fák, cserjék, lágyszárú évelő és hagymás növények folyamatos ültetésével zajlik.
Eddigi sikereink
Az elmúlt 15 évben iskolánk mellett létrehoztuk a Szent Benedek Röplabda Akadémiát, melynek célkitűzése, hogy támogassa az iskolai képzéseket. Országosan olyan tehetségeket kutasson fel, iskolázzon be és neveljen ki, akik hosszútávon nemzetközi porondon is méltán képviselhetik országunkat klub és válogatott szinten egyaránt. Az Akadémia elmúlt rövid 10 évében mind utánpótlás mind felnőtt csapata tekintetében letette a névjegyét, és országos ismertséget és elismerést vívott ki magának és az iskolánknak.
A Belügyminisztérium felismerte rendészeti technikusi képzésünk országosan is kiemelkedő szakmai munkáját és a tavalyi évben egy keretszerződés formájában dr Kontrát Károly, akkori Belügyminiszter helyettes úrral rendész kadét képzési keretmegállapodást tudott aláírni. Ezt a megtisztelő címet az országban három iskola mondhatja magáénak.
A beindított angol nyelvi előkészítős gimnáziumi képzési formánk a nyelvi képzési erősödését vonta magával nem csupán a gimnáziumi, de a technikusi képzési formáknál is.
A közeljövő
Az iskola képzési szerkezetének átalakulása és a képzési idők megnövekedésének következtében az iskola tanulói létszáma az elkövetkező két évben több mint száz fővel fog növekedni. Az iskolába évfolyamonként minden képzéséből egy osztályt tud indítani.
A jelenlegi három képzésünket először elindító 2021-2022-es tanévet viszonyítási pontként kezelve több mint 40%-os létszámnövekedés várható a 2025-2026-os tanévre. Ez is jól látható módon mutatja meg, hogy a bencések több mint ezer éves oktatási tapasztalat átültetve a mai kor kihívásaira is erős, életképes választ tud adni.
Ebből a bőséges áldásból következik, hogy az iskola iránt mutatott nagyfokú érdeklődés, túljelentkezés azt eredményezte, hogy az iskola kinőtte a fizikai épített környezetét.
Az Fenntartó és a Város – mint tulajdonos – az elmúlt tizenkét évben szoros együttműködésben, az összes lehetséges pályázati lehetőséget kihasználva, a meglévő épületállomány közel 80%-át fel tudta újítani.
Az 1985-ben kiadott iskolai évkönyvben is Dr. Kaiser Géza akkori igazgató megfogalmazta azon igényét, hogy „Az a sajátos mai helyzet, hogy az iskolának nincs iskola „épülete”, hosszútávon ez nem tartható fenn. Szükségesnek tartjuk egy 12 tantermes iskolaépület létesítését” Már ’85-ben is megfogalmazásra került bölcs elődöm által, hogy további tantermekkel és egy aulával kell bővíteni iskolánkat.
Kissné Kocsis Veronika
igazgató