Weboldalt készítette: Websafe IT Security Kft. X

1. állomás: Koloska-forrás

GPS: 46.99118, 17.88544

A festői környezetben meghúzódó tisztást repedésekkel áthálózott, mészkőből és dolomitból álló meredek hegyek veszik körül, amelyek elnyelik a felszínre lehulló csapadékot. A beszivárgó víz egy felszín alatti felületet, ún. karsztvízszintet képez. Ahol a domborzat metszi ezt a vízszintet – mint ahogy a hegyek közé mélyre bevágódott Koloska-völgy is teszi – ott források bukkannak ki a felszínre. A falubeliek a múltban ezt a helyet „Hét forrás völgyé”-nek hívták, a sziklafal alól mindenhonnan kifolyó forrásvizek miatt. 1952-53-ban a sziklák alól kifolyó források vizét összefogták, egy kifolyót építettek a központi forrás fölé és Petőfi-forrásnak nevezték el, de napjainkra a Koloska név állandósult. A Koloska völgy védettségét 1954-ben 14 hektár területre jelölték ki. Ebbe tartozik a közel 50 m magasra felnyúló sziklafal, a völgy a forrásokkal, kis gyűjtőtóval, és az északi lejtős domboldal. Kezelőszerve a Bakonyerdő ZRT, amely állandó személyzetet tart a területen, aki vigyáz annak rendjére. Jól felszerelt kirándulóhely, a tájhoz illően megépített létesítményeivel: esőbeállókkal, padokkal, asztalokkal, szalonnasütő helyekkel.

Következő állomás: 2. állomás: Hamvas fa

További kapcsolódó linkek: