Weboldalt készítette: Websafe IT Security Kft. X

2. állomás: Aranyember útja tanösvény – Cholnoky Jenő tábla

GPS: 46.969773, 17.881560

Dr. Cholnoky Jenő nemzetközi elismertséget szerzett földrajztudós 1894 őszétől Lóczy Lajos mellett a Budapesti Tudományegyetemen dolgozott és részt vett a Balaton-kutatás klasszikus szakaszának két évtizedet felölelő munkájában. Nevéhez fűződik a „Balaton Tudományos Eredményei” című 32 kötetes monográfiasorozat több könyvének megírása. Csodálatos képessége volt, hogy a tudományos ismereteket élményszinten tolmácsolja: remek előadókészséggel volt megáldva: több mint 1000 előadását rendszerint zsúfolásig megtelt előadótermekben tartotta. Közéleti-politikai szerepvállalása során tájvédelmi elkötelezettségét váltotta tettekre. Szót emelt a badacsonyi bazaltoszlopok, a tihanyi gejzírkúpok védelme érdekében és megalapozta a Tihanyi Nemzeti Park létrehozásának gondolatát. Küldetésének érezte a Balaton kultúrtörténeti örökségének megmentését, s ebbe a tevékenységébe beemelte egész családját átható művészi tehetségét, amelyet elbűvölően ötvözött mérnöki precizitásával: szemet gyönyörködtető akvarelleket festett a megmentésre váró Árpád-kori templomromokról, de karizmáját tudományos tevékenységében is kamatoztatta: Ö volt az első, aki színezte diáit és szemléletes tömbszelvényeit még 50 év múltán is használta a szakma.

Következő állomás: 3. állomás: Tamás-hegyi kereszt

További kapcsolódó linkek: